Příroda.cz 24.3. 2015

PRAHA/ASTANA – Záchranu domova irbise neboli levharta sněžného, jedné z nejohroženějších šelem na Zemi, podpořil Český olympijský výbor prostřednictvím dopisu svého předsedy Jiřího Kejvala. O osudu domova irbise, horském masivu nedaleko bývalého hlavního města Kazachstánu Almaty, rozhodne Mezinárodní olympijský výbor. Arnika už se dopisem obrátila i na něj. Výbor bude letos 15. července volit místo konání Zimních olympijských her v roce 2022, hory poblíž Almaty jsou jedním z kandidátů. Tamní oligarchové výstavbu megalomanského sportovního komplexu a vysokohorského města už ale připravují. Ta by znamenala nejspíše vyhubení levharta na území Kazachstánu a nevratnou devastaci panenské přírody národního parku.

 

Irbis - klikněte pro zobrazení detailuIrbis„Oslovili jsme Český olympijský výbor s dotazem, jak se staví k hrozbě, že by konání zimní olympiády v roce 2022 v Kazachstánu zlikvidovalo domov jedné z nejohroženějších šelem na světě. Stanoviskem pana předsedy Kejvala jsme potěšeni, ubezpečil nás totiž, že Český olympijský výbor bude ctít zodpovědný přístup k problémům životního prostředí a podporovat udržitelný rozvoj ve sportu. Likvidace panenské přírody a vyhubení irbise v Kazachstánu kvůli olympiádě by zodpovědné rozhodně nebylo,“ říká vedoucí Centra pro podporu občanů Martin Skalský z Arniky. Vyzval také českou veřejnost, aby se na www.zachranmeirbise.czpřipojila k  desítkám tisíc signatářů z řady zemí a pomohla šelmu zachránit.

Celý dopis předsedy Českého olympijského výboru Jiřího Kejvala je přílohou této TZ.

Předseda Jiří Kejval v oficiálním dopisu Arniku ubezpečil, že Český olympijský výbor bude v každém případě ctít principy harmonického rozvoje lidstva i životního prostředí, k čemuž je vázán Olympijskou chartou. „Dovolte mi, abych Vás ujistil, že Český olympijský výbor se v každém okamžiku cítí vázán principy zanesenými v Olympijské chartě, kde se mimo jiné uvádí, že cílem olympismu je zapojit sport do služby harmonického rozvoje lidstva s cílem vytvořit mírovou společnost, která dbá o zachování lidské důstojnosti. Zároveň povzbuzuje a podporuje zodpovědný přístup k problémům životního prostředí, podporuje udržitelný rozvoj ve sportu a vyžaduje, aby se olympijské hry konaly v souladu s těmito zásadami,“ stojí v dopise od předsedy Kejvala.

Problematičnost výstavby v národním parku Ile Alatau potvrdil i mezinárodní právní Výbor pro dodržování Aarhuské úmluvy. Ta má lidem v signatářských zemích, ke kterým patří i Kazachstán, zaručovat účast na rozhodování o životním prostředí. Občané si u výboru stěžovali na hrubé porušování lidských práv při rozhodovacích procesech. Přestože velká část obyvatel s devastací hor nesouhlasí, úřady lidem odpírají možnost uplatnit připomínky a účastnit se veřejných projednání, a porušují tím mezinárodní závazky Kazachastánu.

V horách nad Almaty se výstavba sportovního letoviska už několik let intenzivně připravuje a některé terénní a inženýrské práce dokonce započaly. Výstavba by však měla negativní dopad na tamní unikátní flóru a faunu. Sportovní středisko by nevratně zasáhlo do míst, kde žije řada vzácných druhů rostlin i zvířat, k nimž patří i ohrožený sněžný levhart, jedna z nejvzácnějších šelem světa. Populace této velké kočky v Kazachstánu se odhaduje na maximálně dvě stovky jedinců. „Věřím, že MOV (pozn. red. Mezinárodní olympijský výbor) vyhodnotí zodpovědně všechny parametry a zvolí pořadatele, který bude schopen dostát závazkům, které jsou uvedeny v Olympijské chartě. ČOV do tohoto procesu nezasahuje,“ uzavírá Kejval.

 

URL: http://www.priroda.cz/tiskovky.php?detail=2698

  skalar2005-Alatau
„Irbisové bývali králi kazachstánských hor, 80 % jich už ale lidé vyhubili. Pomozte nám prosím, abychom uchránili před developery místa, která jsou pro sněžné levharty domovem, místa, kde může vzniknout nová generace těchto majestátných šelem. Děkujeme vám.“
říká Martin Skalský z Arniky.
 
  sergei-kuratov
„Nemůžeme dopustit, aby nám ty hory vzali. Projekt za 470 milionů dolarů obyvatelům Almaty nic nepřinese. Za tyto ohromující peníze vznikne luxusní rezort pro vyvolené. Obyčejní lidé by se do údolí Kok Željau už nikdy nepodívali.“
říká Sergei Kuratov z kazachstánské organizace Green Salvation.