Ekolist.cz (ČTK) 17.06.2014

*V Liberci začala kampaň na záchranu sněžných levhartů*

Ekolist.cz (ČTK)  17.06.2014

V Zoologické zahradě v Liberci začala kampaň na záchranu levhartů sněžných v Kazachstánu. Tamní již tak ohrožené populaci těchto vzácných šelem hrozí, že je o domov připraví megalomanské plány na výstavbu turistického střediska pro 10 000 lidí. Místo divokých lesů, luk a skalnatých hor mají stát sjezdovky, lanovky, bazény a desítky budov, uvedl Martin Skalský ze sdružení Arnika, které v Česku kampaň organizuje.

Irbis obývá vysokohorské oblasti střední Asie od Tádžikistánu na západě po Čínu na východě a na severu od Ruska po Bhútán na jihu. Díky své husté, až šest centimetrů dlouhé srsti, která ho udržuje v teple, se vyskytuje až do nadmořské výšky 6000 metrů. Je to samotářská a plachá šelma. Srst má bílou až šedou, s černými skvrnami. Ocas téměř dosahuje délky těla a slouží mu jako šála i jako kormidlo při skocích dlouhých až 15 metrů. Ve volné přírodě je dnes tato šelma na pokraji vyhynutí. Podle odhadů jich žije méně než 7000, další 3000 zvířat jsou v zoologických zahradách.

V Kazachstánu žije podle odhadů sotva 200 levhartů a populace je zde kriticky ohrožena. Šelma potřebuje ke svému životu rozsáhlá loviště a výstavba turistického střediska za bezmála deset miliard korun tak může podle zoologů znamenat jeho vyhubení v dané lokalitě. O výstavbě turistického centra nedaleko Almaty v Kazachstánu se diskutuje od roku 2007. Území, kde se má stavět, leží v národním parku. "V letošním roce tam probíhá proces posuzování vlivu na životní prostředí," řekl Skalský.

Podle ekologických aktivistů je ještě šance projekt zastavit. Proto se snaží mezinárodním projektem "Zachraňme irbise" veřejnost na problém upozornit. "Chceme pomoci místním nevládním organizacím, aby mohly zasáhnout do dění, protože to mají mnohem těžší, než třeba my v Evropě. Mezinárodní pozornost by jim v tom mohla pomoci," řekl Skalský. Arnika tak sbírá podpisy pod petici, k níž se mohou lidé připojit na internetových stránkách www.zachranme-irbise.cz a přispět mohou i finančně na účet u FIO banky 2800600855/2010.

S libereckou zoo se Arnika spojila proto, že patří v odchovu levhartů sněžných v Česku k nejúspěšnějším a od roku 2009 spolupracuje na záchraně těchto zvířat ve volné přírodě v Mongolsku prostřednictvím Snow Leopard Trust. "Levharty chováme od roku 1987 a v současné době tu máme tři zvířata, chovný pár a devatenáctiletého kocoura, který patří k nejstarším v České republice," sdělila liberecká zooložka Petra Bolechová. První mládě se podařilo v Liberci odchovat v roce 1990, naposledy se mláďata narodila před třemi lety.

URL: http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/v-liberci-zacala-kampan-na-zachranu-sneznych-levhartu

  skalar2005-Alatau
„Irbisové bývali králi kazachstánských hor, 80 % jich už ale lidé vyhubili. Pomozte nám prosím, abychom uchránili před developery místa, která jsou pro sněžné levharty domovem, místa, kde může vzniknout nová generace těchto majestátných šelem. Děkujeme vám.“
říká Martin Skalský z Arniky.
 
  sergei-kuratov
„Nemůžeme dopustit, aby nám ty hory vzali. Projekt za 470 milionů dolarů obyvatelům Almaty nic nepřinese. Za tyto ohromující peníze vznikne luxusní rezort pro vyvolené. Obyčejní lidé by se do údolí Kok Željau už nikdy nepodívali.“
říká Sergei Kuratov z kazachstánské organizace Green Salvation.