Liberecký deník 18.06.2014

*Zachraňme irbise, zní z Liberce*

Liberecký deník  18.06.2014 Str.: 3 MARTINA PETRÁŠKOVÁ

Liberečtí ekologové spustili kampaň, která má pomoci zachránit levharty sněžné v Kazachstánu. Ohrožuje je tam výstavba

Liberec – Kampaň, která má pomoci zachránit přirozený životní prostor levharta sněžného v Kazachstánu, odstartovalo včera v Liberci sdružení Arnika. "Po dvanácti letech se vracíme na pole mezinárodních aktivit. Cítíme totiž, že to, co se děje v Kazachstánu, naši pomoc potřebuje," říká mluvčí společnosti Vratislav Vozník.

Domov irbise naruší turistický resort

Domov irbise neboli levharta sněžného ohrožuje v Kazachstánu v Národním parku Ile­ Alatau nedaleko bývalého hlavního města Almaty megalomanský projekt. "Podle plánů státu tam má vyrůst turistický resort s denní návštěvností 10 tisíc lidí. Místo divokých rozvolněných lesů, luk a skalnatých hor tam mají stát sjezdovky, lanovky, bazény. Nutná bude i další infrastruktura – silnice, sítě, desítky budov," říká vedoucí kampaně Zachraňme irbise společnosti Arnika Martin Skalský. Ve spolupráci s libereckou zoo proto spustil nejen osvětovou kampaň.

Podepište petici nebo přispějte

Podpořit ji může každý, komu není život posledních dvou stovek sněžných levhartů v Kazachstánu lhostejný. "Možností je řada. Buď lze podepsat mezinárodní petici, která jena stránkách www.zachranmeirbise. cz nebo přispět finančně. Peníze jednak pomohou zvýšit povědomí o problému v Evropě a tím na něj upozornit a z části pak poputují přímo do Kazachstánu. Pomohou v boji proti záměru tamním nevládním organizacím," vysvětlil Skalský. Podle něj je totiž ještě čas záměr zvrátit.

Podrobnější informace lze najít na na internetové stránce www.arnika.org.

  skalar2005-Alatau
„Irbisové bývali králi kazachstánských hor, 80 % jich už ale lidé vyhubili. Pomozte nám prosím, abychom uchránili před developery místa, která jsou pro sněžné levharty domovem, místa, kde může vzniknout nová generace těchto majestátných šelem. Děkujeme vám.“
říká Martin Skalský z Arniky.
 
  sergei-kuratov
„Nemůžeme dopustit, aby nám ty hory vzali. Projekt za 470 milionů dolarů obyvatelům Almaty nic nepřinese. Za tyto ohromující peníze vznikne luxusní rezort pro vyvolené. Obyčejní lidé by se do údolí Kok Željau už nikdy nepodívali.“
říká Sergei Kuratov z kazachstánské organizace Green Salvation.