Deník.cz 19.06.2014

*Kampaň pomůže sněžným levhartům v Kazachstánu*

denik.cz  19.06.2014

Liberec - Kampaň na záchranu levhartů sněžných v Kazachstánu odstartovala v liberecké zoo. Tamní již tak ohrožené populaci těchto vzácných šelem hrozí, že je o domov připraví megalomanské plány na výstavbu turistického resortu pro 10 tisíc lidí. Na místě divokých lesů, luk a skalnatých hor mají stát sjezdovky, lanovky, bazény a desítky budov. Podle ekologů je ještě šance celý projekt zastavit.

"Zachraňme irbise, zní z Liberce

Kampaň, která má pomoci zachránit přirozený životní prostor levharta sněžného v Kazachstánu, odstartovalo včera v Liberci sdružení Arnika. "Po dvanácti letech se vracíme na pole mezinárodních aktivit. Cítíme totiž, že to, co se děje v Kazachstánu, naši pomoc potřebuje," říká mluvčí společnosti Vratislav Vozník.

Domov irbise naruší turistický resort

Domov irbise neboli levharta sněžného ohrožuje v Kazachstánu v Národním parku Ile-Alatau nedaleko bývalého hlavního města Almaty megalomanský projekt. "Podle plánů státu tam má vyrůst turistický resort s denní návštěvností 10 tisíc lidí. Místo divokých rozvolněných lesů, luk a skalnatých hor tam mají stát sjezdovky, lanovky, bazény. Nutná bude i další infrastruktura – silnice, sítě, desítky budov," říká vedoucí kampaně Zachraňme irbise společnosti Arnika Martin Skalský. Ve spolupráci s libereckou zoo proto spustil nejen osvětovou kampaň.

Podepište petici nebo přispějte

Podpořit ji může každý, komu není život posledních dvou stovek sněžných levhartů v Kazachstánu lhostejný. "Možností je řada. Buď lze podepsat mezinárodní petici, která je na stránkách www.zachranme-irbise.cz nebo přispět finančně. Peníze jednak pomohou zvýšit povědomí o problému v Evropě a tím na něj upozornit a z části pak poputují přímo do Kazachstánu. Pomohou v boji proti záměru tamním nevládním organizacím," vysvětlil Skalský. Podle něj je totiž ještě čas záměr zvrátit.

Podrobnější informace lze najít na na internetové stránce www.arnika.org.

Zooložka Petra Bolechová k levhartu sněžnému:

Irbis zdolává při lovu dálky. Zásah do teritoria by ho ohrozil

Liberecká zoologická zahrada chová levharty sněžné neboli irbise od roku 1987. Na jejich život tam dohlíží i zooložka Petra Bolechová. "Dneska chováme tři zvířata, nejstaršímu je 19 let," říká.

Proč je pro irbise tak ohrožující výstavba zábavního areálu v Kazachstánu?

V této zemi žijí zhruba dvě stovky irbisů, což je opravdu málo. Jedná se tam vlastně o kriticky ohrožené zvíře. Když do jeho teritoria v Národním parku Ile-Alatau zasáhne výstavba, bude to problém. Levharti sněžní totiž za potravou cestují opravdu daleko. Podle měřených záznamů odborníků dokáží uběhnout za den a půl až sto kilometrů. A zmenšením jejich životního prostoru se může stát, že tamní populace se bude postupně snižovat. Dojít může i k vyhubení.

Kolik je vlastně jedinců na celé planetě?

Z údajů, ve kterých ale chybí počty z Číny, vyplývá, že na celé planetě jich žije kolem deseti tisíc. Sedm ve volné přírodě, tři v zajetí.

Bylo by možné je v případě vyhubení do některé části světa vrátit z odchovů v zoo?

Bylo, ale jde o velmi náročnou akci. A je také nutné poznamenat, že vrátit je nelze do míst, kde nepominuly důvody, kvůli kterým populace v tom místě vyhynula."

URL| http://www.denik.cz/liberecky-kraj/pomuze-kampan-sneznym-levhartum-20140618-pldr.html

  skalar2005-Alatau
„Irbisové bývali králi kazachstánských hor, 80 % jich už ale lidé vyhubili. Pomozte nám prosím, abychom uchránili před developery místa, která jsou pro sněžné levharty domovem, místa, kde může vzniknout nová generace těchto majestátných šelem. Děkujeme vám.“
říká Martin Skalský z Arniky.
 
  sergei-kuratov
„Nemůžeme dopustit, aby nám ty hory vzali. Projekt za 470 milionů dolarů obyvatelům Almaty nic nepřinese. Za tyto ohromující peníze vznikne luxusní rezort pro vyvolené. Obyčejní lidé by se do údolí Kok Željau už nikdy nepodívali.“
říká Sergei Kuratov z kazachstánské organizace Green Salvation.