ČRo Sever 18.06.2014

*Sněžného levharta v Kazachstánu ohrožuje turismus*

ČRo - Sever - Informace ze severu Čech 15:20  18.06.2014 Pořadí: 1 Ivana BERNÁTHOVÁ

moderátor:

Co je to irbis, tedy sněžný levhart, to už jsme si řekli. A možná už víte také to, že v jedné ze svých domovin je tohle krásné zvíře velmi vážně ohroženo. V Kazachstánu, kde ta kočkovitá šelma ještě žije v divokých lesích, má vyrůst obří turistické středisko. A ochránci zvířat teď bijí na poplach. Do kampaně Zachraňme irbise se zapojila taky liberecká zoologická zahrada, která sama tyhle velké kočky chová už od roku 1987.

Ivana BERNÁTHOVÁ, redaktorka:

Je to opravdu krásná velká kočka, proto není divu, že se k ní návštěvníci chovají jako k domácímu mazlíčkovi. Pomazlit se s ní sice nemůžou, ale baví je sledovat, jak se kočka s kocourem kočkují a jak občas obří kocour prská do hledáčku fotoaparátů.

návštěvnice:

Jsem si ho pár nějak fotila, nějak se mu to moc nelíbilo.

návštěvnice:

Jo, krásnej.

návštěvnice:

Máme rádi kočičky, my máme i doma kočičky.

paní Blanka, :

Dělám v Jedličkově ústavu, takže hodně s dětma sem chodíme do zoologický, že jo.

Ivana BERNÁTHOVÁ, redaktorka:

Říká paní Blanka, která ukazovala irbise blonďatému klučíkovi na vozíku. Podle Martina Skalského ze sdružení Arnika se zoo stará o irbise příkladně. Teď ale členy sdružení hodně znepokojuje ohrožení sněžných levhartů ve volné přírodě v Kazachstánu.

Martin SKALSKÝ, sdružení Arnika:

Kde aktuálně vlastně chceme pomoci řešit problém města Almaty, kde se vlastně v horách plánuje výstavba komerčního rekreačního areálu lyžařského. Kapacita toho komplexu má být asi 10 tisíc lidí za den. Celý ten projekt vlastně se má uskutečnit v horách, kde je vlastně národní park Ile-Alatau, je to přírodní oblast nedotčená člověkem a mimo jiné se právě tady v té oblasti vyskytuje sněžný levhart.

Ivana BERNÁTHOVÁ, redaktorka:

K záchraně irbise by podle něj stačilo dodržovat přísná pravidla, která platí v národním parku, a mezinárodní úmluvu pro ochranu přírody. Arnika proto bude koncem června jednat o této hrozbě pro irbise na mezinárodní konferenci v nizozemském Maastrichtu. Chce prosadit, aby developeři projekt změnili, aby byl národní park využit pro turistické účely šetrněji. Proto bude Arnika spolupracovat s kazašskými nevládními organizacemi, které by měly pomoct projekt změnit. Ostatně podobně přesvědčuje v rámci záchrany těchto vzácných zvířat lidi v různých zemích i ředitel liberecké zoo David Nejedlo.

David NEJEDLO, ředitel liberecké zoo:

Už vlastně od roku 2009 spolupracujeme se Snow Leopard Trustem, který se tou komunikací mezi místními obyvateli v místech, kde sněžný levhart žije, snaží se přesvědčit je, že je pro ně mnohem větší bohatství, když bude běhat v jejich horách i přesto, že jim občas zadáví nějakou kozu.

Ivana BERNÁTHOVÁ, redaktorka:

Liberecká zoo má jeden chovný pár irbisů a jednoho devatenáctiletého kocoura. Jako první z českých zahrad taky v roce 1990 odchovala mládě. I když zoologické zahrady v celém světě chovají podle plemenné knihy přes 3 tisíce irbisů a ve volné přírodě jich žije 7 tisíc, kdyby zmizeli z Kazachstánu, byla by to prý tragédie. Podle zooložky Petry Bolechové sice existují programy na návrat vzácných zvířat do přírody, jsou ale ohromně nákladné. Šelmy odchované v zoo se například musí téměř 3 roky učit lovit.

Petra BOLECHOVÁ, zooložka:

Protože v zoologických zahradách nemůže být předkládána dle zákona na ochranu zvířat živá potrava. Takže v případě, že se zapojíte do takovéhoto podobného programu, jsou to speciální místa, můžeme tomu říkat přípravné voliéry, učí se tomu svému přirozenému chování. A druhou zásadou je, nejdůležitější je monitoring těch zvířat, to znamená, vybavení například GPS, který vydrží třeba po dobu až 5 let, kdy monitorovat zvířata, jak úspěšná jsou v tom terénu.

Ivana BERNÁTHOVÁ, redaktorka:

Arnika teď v rámci kampaně sbírá podpisy pod petici, k níž se mohou lidé připojit na internetových stránkách pod názvem Zachraňme irbise. Z Liberce Ivana Bernáthová, Český rozhlas.

*Sněžného levharta v Kazachstánu ohrožuje turismus. Pomoci mohou i Češi* (audio v článku)

zpravy.rozhlas.cz  18.06.2014 Ivana Bernáthová, Simona Bartošová

Sněžný levhart je v jedné ze svých domovin ohrožený. V Kazachstánu, kde ještě tato kočkovitá šelma volně žije, má vyrůst obří turistické středisko. Ochránci zvířat se teď o životy irbisů obávají. Do kampaně Zachraňme irbise se zapojila i liberecká zoo, která sama tyto velké kočky chová už od roku 1987.

"V Kazachstánu aktuálně chceme pomoci řešit problém města Almaty, kde se plánuje výstavba komerčního lyžařského rekreačního areálu." "Kapacita komplexu má být asi 10 tisíc lidí za den. Celý projekt se má uskutečnit v horách, kde je národní park Ile- Alatau, je to přírodní oblast nedotčená člověkem a mimo jiné se tam vyskytuje sněžný levhart," vysvětluje Martin Skalský ze sdružení Arnika.K záchraně irbise by podle něj stačilo dodržovat přísná pravidla, která platí v národním parku, a mezinárodní úmluvu pro ochranu přírody. Arnika proto bude koncem června jednat o této hrozbě pro irbise na mezinárodní konferenci v nizozemském Maastrichtu.Chce prosadit, aby developeři projekt změnili a aby byl národní park využit pro turistické účely šetrněji. Proto bude Arnika spolupracovat s kazašskými nevládními organizacemi, které by měly pomoci projekt změnit.Podobně přesvědčuje v rámci záchrany těchto vzácných zvířat lidi v různých zemích i ředitel liberecké zoo David Nejedlo."Už od roku 2009 spolupracujeme se Snow Leopard Trustem, který se obyvatele v místech, kde sněžný levhart žije, snaží přesvědčit, že je pro ně větší bohatství, když levhart bude běhat po horách i přesto, že občas zadáví nějakou kozu," říká.Liberecká zoo má jeden chovný pár irbisů a jednoho 19letého kocoura. Jako první z českých zahrad také v roce 1990 odchovala mládě.Návrat vzácných zvířat do přírody je nákladnýI když zoologické zahrady v celém světě chovají podle plemenné knihy přes tři tisíce irbisů a ve volné přírodě jich žije 7 tisíc, kdyby zmizeli z Kazachstánu, byla by to prý tragédie.Podle zooložky Petry Bolechové sice existují programy na návrat vzácných zvířat do přírody, ty jsou ale velmi nákladné. Šelmy odchované v zoo se například musí téměř tři roky učit lovit.Zachraňme irbise"Protože nemůžete zvířatům předkládat podle zákona na ochranu zvířat živou potravu. Tudíž když se zapojíte do podobného programu, musíte mít speciální přípravné voliéry, kde se učí svému přirozenému chování. Druhou zásadou je monitoring zvířat pomocí GPS po dobu až pěti let, který dokladuje, jak úspěšná jsou zvířata v terénu."Arnika teď v rámci kampaně sbírá podpisy pod petici, k níž se mohou lidé připojit na internetových stránkách pod názvem Zachraňme irbise.Jihlavskou zoo opouští levhart sněžný. Jede do Indie zachránit svůj druh

URL| http://www.rozhlas.cz/_zprava/1364225

  skalar2005-Alatau
„Irbisové bývali králi kazachstánských hor, 80 % jich už ale lidé vyhubili. Pomozte nám prosím, abychom uchránili před developery místa, která jsou pro sněžné levharty domovem, místa, kde může vzniknout nová generace těchto majestátných šelem. Děkujeme vám.“
říká Martin Skalský z Arniky.
 
  sergei-kuratov
„Nemůžeme dopustit, aby nám ty hory vzali. Projekt za 470 milionů dolarů obyvatelům Almaty nic nepřinese. Za tyto ohromující peníze vznikne luxusní rezort pro vyvolené. Obyčejní lidé by se do údolí Kok Željau už nikdy nepodívali.“
říká Sergei Kuratov z kazachstánské organizace Green Salvation.