Jak se irbis chová

Irbis je typický samotář a delší čas spolu tráví jen samice se svými koťaty.

Irbis, neboli levhart sněžný, je velmi plachá a samotářská kočkovitá šelma. Identifikovat jeho vzorce chování ve volné přírodě je proto velmi obtížné.

Nejaktivnější je irbis za úsvitu a soumraku. Má tedy soumračnou aktivitu. Doba aktivity se ale u levharta sněžného může změnit v závislosti na blízkosti a činnosti člověka. V málo osídlených místech totiž irbis bývá aktivní i během dne. V blízkosti lidských obydlí se ale jeho činnost přesouvá především do nočních hodin.

 

Irbisovo teritorium

Irbis je teritoriální zvíře. Jeho životní prostor může zabírat i stovky kilometrů čtverečních. Zoologové jeho teritorium vyměřují na 600-1000 metrů čtverečních.  Na nich přebývá sám.

 levhart3

foto: WWF

Jediné období, kdy je možné irbise, čili levharta sněžného, vidět ve dvojicích, je doba páření. Další příležitostí je kočka s koťaty. Koťata svou matku ale opouští ve dvou letech.

Jak komunikuje

Kvůli samotářské povaze a velkému teritoriu bývá pro irbise obtížné komunikovat s ostatními levharty. Teritorium si vyznačují močí a trusem.

Zajímavostí je, že své značky rozstřikují kolem topografických zvláštností, jako jsou vrcholky pohoří, či úpatí hor. Díky tomu jsou levharti sněžní schopni lokalizovat jeden druhého a určit hranice mezi vlastním územím. Značky též usnadňují vyhledání vhodného partnera v době páření.

Zvukové projevy irbise jsou velmi podobné projevům ostatních velkých kočkovitých šelem. Předou, mňoukají, syčí, vrčí, sténají i vyjí. Kvůli podobě svého hrdla ale nemohou řvát, ani hrčet, jak to známe například u lva. Namísto toho u nich rozeznáváme při útoku hlasitý, chraptivě kašlavý zvuk.

Irbis a člověk

Levhart sněžný je vůči člověku krotký, neútočný. Nikdy nebyl zaznamenán případ útoku irbise na člověka. Ba dokonce irbis raději uteče, je-li vyrušen během krmení, než aby se dostal do konfliktu. Jediná chvíle, kdy bývá levhart sněžný agresivní, je v případě střetu dvou jedinců, nebo pokud jsou ohrožena mláďata.

 

 

  skalar2005-Alatau
„Irbisové bývali králi kazachstánských hor, 80 % jich už ale lidé vyhubili. Pomozte nám prosím, abychom uchránili před developery místa, která jsou pro sněžné levharty domovem, místa, kde může vzniknout nová generace těchto majestátných šelem. Děkujeme vám.“
říká Martin Skalský z Arniky.
 
  sergei-kuratov
„Nemůžeme dopustit, aby nám ty hory vzali. Projekt za 470 milionů dolarů obyvatelům Almaty nic nepřinese. Za tyto ohromující peníze vznikne luxusní rezort pro vyvolené. Obyčejní lidé by se do údolí Kok Željau už nikdy nepodívali.“
říká Sergei Kuratov z kazachstánské organizace Green Salvation.